Блог
Светлината и сиянието в опала го даряват и със славата на камък на надеждата и чистотата.
Съществуват две основни разновидности на опала: обикновен и скъпоценен опал. Всяка от тези групи може да се раздели допълнително на още подгрупи, според своя цвят и произход, но ние ще разгледаме основните и най-важни от тях.
Опалът е един от най-загадъчните скъпоценни камъни, на който са предавани различни мистични свойства през вековете. Представлява аморфна маса от силициев двуокис с високо водно съдържание – между 5 и 25%. Специфичната играта на цветове, която се наблюдава по повърхността на опала е резултат от дифракцията на светлината от малки, неравномерно, но плътно разположени силициеви сфери.
Днес ще ви разкажем за един от редките камъни, добивани под екваториалните лъчи на африканското слънцето. Залежите му са толкова малко, че скоро ще бъде изчерпан и това ще го нареди сред най-желаните скъпоценни камъни в минералното царство.
Амбър или кехлибар – говорим за един и същи полускъпоценен камък. Той е един от най-старите познати на човечеството камъни, формиран по естествен път от втвърдена и фосилизирана дървесна смола. Кехлибарът е особено лек като материал и тази негова уникална характеристика го прави изключително предпочитан за по-едри бижута.
Турмалинът е от най-популярните и интересни скъпоценни камъни в света. Това е и най-многоцветния минерал, защото може да бъде открит в различни разцветки и техни нюанси. Отделните цветови разновидности на турмалина носят различни имена: розовият и малиновият турмалин са известни като „елбаит“, червеният - „рубелит“, зеленикавите се наричат „верделит“, черният турмалин е „шерл“, „ахроит“ е безцветният и т.н. Цветовото разнообразие на този камък е толкова обширно, че експертите по минерали все още имат съмнения дали в короните на древните крале рубините не са били всъщност турмалини...
Ако в минералното царство има дълбоко пазени тайни, то една от тях се отнася за полускъпоценния ларимар – рядък и силен духовен камък с изключителни лечебни свойства.
Ларимарът е познат отскоро на гемологията – първите и единствени залежи от него са открити всредата на 70-те години на миналия век в Доминиканската република. Наименованието му е комбинация от името на дъщерята на откривателя му "Лариса" и испанската дума "мар" – море, заради уникалната смесица от синьо-бели цветове, които напомнят за лазурните тонове на магическия карибски басейн.
Наименованието на този изключително магичен синьо-зелен камък произлиза от името на река Амазонка. Мнозина смятат, че едни от първите находки на амазонит са били намерени именно край поречието на най-големия водосборен басейн в света. Тогава били наречени „амазонитови камъни“. По-късно им било дадено по-краткото име - амазонит.