КОРАЛ – в огнената градина на морето
Коралът принадлежи към малка група в минералното царство, която обединява органичните полускъпоценни камъни. Независимо, че в древността този минерал е бил смятан за растение, днес коралът се радва на голям интерес от страна на ювелирите. Около него има магия!
Коралът се формира бавно в скалистите дълбини на тропичните и субтропични солени води, където не достига светлина. Изграждането на камъка става от множество малки морски животни, наречени коралови полипи. След като загинат, техните втвърдени скелети остават, наслагват се и създават масивни колонии от корали, оцветени от картеноидни пигменти. Именно тази украска влияе върху наситеността на цвета му. Той варира от прозрачен до непрозрачен, като днес разпознаваме няколко основни негови цвята:
- Бял – това е най-познатия и разпространен цвят, често се бърка със слоновата кост
- Розов
- Оранжев
- Червен (corallium rubrum)
- Сив
- Дори черен
Коралът е мек, чуплив и естествено матов. За да се насладите на блясъка му, трябва да е полиран прецизно. Тогава ще разкрие лъскавината на красивия си и плътен цвят. Коралите често имат зони с различно завихрени нюанси на основния цвят. Това подчертава уникалността им и неповторимото майсторство на природата върху организмите в морските дълбини, които ги формират. Тъй като се образува на дъното на солените водни басейни, коралът притежава характерните за водната стихия свойства – освен крехък, той е чувствителен към светлина и киселина. При по-продължително стоене на слънце, може да избледнее. Ако притежавате бижу с корал, бъдете особено внимателни с неговото съхранение. Този „воден“ камък е специален, затова не го излагайте на слънце.
От дълбока древност човекът познава и почита коралите. Бижута с корали са открити още в праисторическите погребални разкопки. В древноегипетските ритуални погребения коралите са използвани като защитен камък от зли духове върху преходните врати, през които починалият преминава в отвъдното. Древните вярвали, че популярният оранжево-червен корал съдържа капки от кръвта на боговете. Този култ към корала определя употребата му при различни церемонии. Елините също били поклонници на корала. В митологията им се споменава, че капките кръв на Горгона, които падат от отсечената глава от Персей глава, се формирали в корали.
Образите на корали се срещат върху древни мечове, шлемове, оръжия, дори като амулети, изработени от коралови израстъци. Така във времето коралът утвърждава свещеното си свойство на защитен камък, включително и като предпазващ децата от „лоши очи“. Но това не изчерпва неговите мистични свойства. Смята се, че освен като закрила, този минерал дарява с мъдрост, оптимизъм, сила, издръжливост, щастие и богатство. Червеният му цвят ще подсили активността на притежателя си, ще ви енергизира и мотивира да действате. Благодарение на тези свойства се смята, че коралът помага в борбата с депресии и отвлечени състояния на духа. Притежанието на бижу с корал ще ви помогне да се радвате повече на живота.
Известният червен цвят на корала се асоциира с планетата Марс – господарят на войната, лидерството, енергичността и желанието за победа. Затова носенето на бижу с корал ще ви носи успех и физическа сила.
Особено благоприятен камък е за представителите на огнените зодии и тези подвластни на господаря Марс: Овен, Скорпион, Стрелец, както и представители с такъв асцендент.
Древните индийци приписват и други свойства на червения корал – влияе положително върху дълготрайните брачни отношения, както и предпазва двойките от раздяла.
Коралът е известен със своето благотворно влияние върху ставни проблеми, артрит, ревматизъм. Неговият плътен оранжево-червен цвят символизира кръвта. Ето защо се вярва, че носенето на корал се отразява положително върху кръвообръщението и сърдечната дейност, както и при различни менструални смущения.
Запалихме ли интереса ви около корала? Насладете се на колекцията от корал в нашата съкровищница тук: