
ПЕРИДОТ – скъпоценният камък на египетските владетели
За името на този изключително интересен скъпоценен камък има няколко хипотези. Част от тях твърдят, че наименованието идва от арабската дума „faridat“, което означава „скъпоценен камък“, а други, че названието е дадено от старофренски и означава „злато“. За този уникален зелен минерал, известен още като оливин или хрозолит, знаем че в миналото е бил по-ценен дори от диамантите.
Перидотът е идиохроматичен силикат, което означава, че причина за атрактивния му цвят и наситеността е наличието на желязо в състава му. Цветовият диапазон на перидота не е много широк и варира само в зелено – от зелено-жълто, маслинено или ябълково, до зелено-кафеникаво. Топлият и най-популярен негов нюанс е жълтеникаво-зеленият, а най-качествените залежи на перидот са в Пакистан, близо до границата с Афганистан. Среща се още в Мианмар, Китай, САЩ, Африка и Австралия.
Перидотът има изключително високо двойно пречупване и това може да се установи, ако се вгледаме внимателно в него. Тогава ще забележим, че светлината се разделя на два лъча, когато преминава през камъка. Най-финият перидот е чист за очите. Но с увеличение може да се забележат малки черни петна в цвета му.
Този скъпоценен камък е предпочитан от ювелирите много назад във времето. Първите сведения за неговия добив датират в папируси от 1500 г. пр. Хр.,когато египтяните го добиват на остров Забаргад в Червено море, за да украсяват бижутата и съдовете на своите владетели. Дори Тутанкамон е притежавал висулка с перидот, а за Клеопатра той е бил най-любим сред всички други камъни. Историците са убедени, че изумрудите, с които се е украсявала Клеопатра, всъщност са били перидоти. Неслучайно перидотът се е наричал и „вечерен изумруд“, тъй като гледан на изкуствена светлина, той свети в брилянтно зелено! Добивът на перидот бил предназначен за съкровищницата на фараоните и се случвал и през деня, и през нощта, заради изключително силният блясък на камъка нощем.
За египтяните перидотът е минерала на Слънцето и неслучайно е техния национален камък.
Историческата ретроспекция на скъпоценните камъни ни среща с перидота през всички важни периоди на човечеството. Това е камък, който е бил инкрустиран върху църковните ковчежета, върху част от богатствата на кралете, а през Средновековието кръстоносците са го пренасяли и с него са украсявали прибори за хранене, както и цели одежди.
Смята се, че перидотът има земен произход, докато през 2003 г. намират залежи от него на Марс и така става първият камък в минералното царство, открит и на друга планета.
Сред най-силните влияния, които от дълбока древност се приписват на перидота са, че сваля напрежението, балансира, освобождава ума от завистливи мисли и настроения, намалява стреса и помага на притежателя си да бъде по-красноречив.
Ако бъде поставен в златен съд, перидотът ще успее да развие пълния си потенциал и магическата сила, и може да бъде ползван за талисман. Силата на камъка е най-голяма, ако бъде носен на дясната ръка.
Перидотът предпазва притежателят си от зли очи, но в същото време укрепва зрението и носи добро настроение.
Жълтеникаво-зеленият цвят на перидота го отнася към скъпоценните камъни, които подпомагат за лечението на черния дроб, проблемите с храносмилането, бъбреците и отделителната система, жлъчния мехур и стомаха. Смята се, че този камък забавя процесите на стареене, като засилва метаболизма и оказва благоприятно влияние върху кожата.
Перидотът изостря разума и го отваря за нови нива на съзнанието. Той прогонва летаргията и възвръща съзнателната концентрация върху значимите неща в живота. С помощта на перидота може да приемете направените грешки и да продължите напред, без да изпитвате чувство за вина. Насърчава приносителя си да поеме отговорност за собствения си живот, а зеленикавите нюанси на камъка успокояват, балансират и носят надежда и радост от живота.
Като за всички останали скъпоценни камъни, грижата за перидота изисква да бъде почистван с хладка сапунен вода, а след това измит на чиста течаща вода и оставен да поеме светлината. Препоръчително е да не се оставя на силни температурни влияния, както и да се пази от надраскване.
Влюбихте ли се вече в перидота? Ако ви привлича мистиката и силата на този скъпоценен камък, изберете своето ново бижу с перидот от нашата съкровищница!